Lääneranna vallale

Metsküla ja Virtsu koolid 6-klassilisteks vallakoolideks

Kristjan Korsten,
 1. Ühisloomes
 2. Allkirjastamisel
 3. Menetluses
 4. Järelkaja
432 allkirja

Algatus on menetluses. Vaata menetlust.

Teeme Lääneranna vallavolikogule ja -valitsusele ettepaneku asuda sõnades ja tegudes kindlalt toetama Metsküla Algkooli ja Virtsu Kooli jätkamist 6-klassiliste vallakoolidena – Haridus- ja Teadusministeeriumi (HTMi) uue 6-klassilistele maakoolide mõeldud toetusmeetme raames.

Oleme teadlikud, et see ettepanek ei sobitu mõne praeguse voliniku ettekujutusega valla hariduspoliitika “tervikpildist”. Arvame aga siiski, et olukorras, kus nii Metsküla kui Virtsu koolide taustal on tugevad ja elujõulised kogukonnad, kes väga tahavad oma koole HTMi uue toetuse valguses 6-klassilistena pidada, peaks vallavõim nende püüdlusi omaltpoolt igati toetama ning nende püüdluste lämmatamine, millega Lääneranna vallavõim üleriigiliselt silma paistab, on pahatahtlik ja mõistusevastane. Kui vallavõim näeb probleemi selles, et Metsküla ja Virtsu koolid ei suuda võib-olla HTMi nõudmisi pikas perspektiivis täita, teeme ettepaneku garanteerida neile koolidele valla igakülgne tugi nii kaua, kuni nad suudavad seda.

Lääneranna vallavõimu tegevus väikekoolidega seoses on tekitanud suuri vallasiseseid pingeid ja ka suurt üleriigilist hämmastust, mille kohta võib lugeda nt. nendest artiklitest:

 1. ERR 24.03.23 - Lääneranna vald otsustas hoolimata elanike protestist mitu kooli sulgeda
 2. Delfi 03.05.23 - Kõik Lääneranna koolid pöördusid valla vastu kohtusse
 3. ERR 07.09.23 - Püü Polma: Metsküla kui rida Excelis ja täpike kaardil
 4. Eesti Päevaleht 05.09.23 - JUHTKIRI | Lääneranna, anna Metsküla koolile võimalus
 5. Õhtuleht 25.05.23 - Minister Lääneranna koolide sulgemisest: „Ma päriselt arvan, et see oli halb otsus.“
 6. Pärnu Postimees 20.07.23 - Lääneranna vallavolinikud otsustasid, et Metsküla kool tuleb siiski sulgeda, kuigi ärimehe annetus aitaks seda üleval pidada
 7. Maaleht 05.09.23 - Lääneranna koolikaose hind: 74 692,80 eurot maksumaksja raha
 8. Lääne Elu 24.10.23 - Kohtukulud tühjendavad Lääneranna valla rahakotti
 9. Lääne Elu 02.09.23 - Kristina Kallas: Metsküla koolil on luba õpetada
 10. Õhtuleht 05.09.23 - Võimalik ainult Lääneranna vallas: Metskülas tegutseb seaduslik põrandaalune kool
 11. Eesti Päevaleht 04.09.23 - Allar Jõks: Lääneranna võimurite tegevust iseloomustab kolm S-i - sõnamurdlik, silmakirjalik ja sihitu
 12. Jne. jne. jne.

Lahendus paistab siit:

 1. Lääne Elu 27.07.23 - Haridusminister: maakoolide toetusmeede tuleb kindlasti
 2. Haridus- ja Teadusministeerium 24.08.23 - Omavalitsused saavad täiendavat toetust väikeste maakoolide pidamiseks
 3. ERR 28.08.23 - Omavalitsused saavad toetust kuni kuueklassiliste maakoolide pidamiseks

Leiame, et on aeg lõpetada Lääneranna laastav “koolisõda" Metsküla ja Virtsu osas ja jõuda mõistusepärase lahenduseni, mis on see, et need koolid jätkavad 6-klassiliste vallakoolidena Haridus- ja Teadusministeeriumi uue 6-klassiliste maakoolide toetusmeetme abil – nii kaua, kui nad suudavad selle tingimusi täita. Leiame, et selle nimel peaksid heas usus ja omavahelises koostöös töötama nii koolide taustal seisvad kogukonnad (kes muidugi seda teevadki) kui ka Lääneranna vallavolikogu/-valitsus (kes seni seda ei tee).

Menetlusinfo

Kommentaarid

  Olen lugenud läbi algatuse "Metsküla ja Virtsu koolid 6-klassilisteks vallakoolideks" ja avaldan toetust oma allkirjaga.
  NimiIsikukoodAllkiri